Parafia Greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim

Нові норми Постів!!!

post2

Проповідь Патріарха

Ostatnio dodane

Aktualności

Godzina Wschodu Słońca

Udostepnij

4Siła malarskiej demonstracji pozostawionej przez Jerzego Nowosielskiego w cerkwi p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim wydaje się wzrastać w miarę upływu czasu.

Tutejsza enklawa sakralna nieustannie skupia „światło Wschodu w przestrzeni gotyku”. Tym razem (10 sierpnia 2017 r.) przed śpiewakami trzymającymi świece nad nutową partyturą rozbłysły promyki aż spod Araratu – świętej góry Ormian. To duża odległość, ale skrócił ją Andrij Szkriabiuk. Wraz z nim prastare nabożeństwo poprzedzające jutrznię sprawowali kantorzy z pracowni śpiewu liturgicznego Scholi Teatru Węgajty. Górowska parafia gościła śpiewaków w ramach wspólnie ze Scholą realizowanego projektu pt. Laboratorium tradycji. Tradycja bizantyjska.  

Andrij Szkriabiuk na co dzień jest pracownikiem Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UKU) we Lwowie. Prowadzi tam zajęcia ze śpiewu liturgicznego w języku greckim i starocerkiewno – słowiańskim. Jako fascynatowi religijnej kultury ormiańskiej powierzono mu kierownictwo chóru Katedry Ormiańskiej we Lwowie. Jest człowiekiem ogromnej erudycji: tworzy nowe teksty liturgiczne (poświęcone głównie męczennikom Cerkwi Greckokatolickiej), zajmuje się sztuką translatorską (na język ukraiński przełożył np. utwory Brunona Schulza i Czesława Miłosza). Obok niego wiodącą rolę w przedsięwzięciu odegrał Wolfgang Niklaus – mieszkający w Polsce Tyrolczyk, ale przede wszystkim spiritus movens działań Scholi Węgajty, ponadto znakomity śpiewak, aktor i reżyser, autor publikacji w pismach zajmujących się kulturą. Pracownia śpiewu liturgicznego stawiła się w górowskim przybytku wraz z siostrzaną pracownią ikony prowadzoną przez grupę „Agathos”.

Obie grupy uzupełnione o przybyłe grono parafian i zainteresowanych wydarzeniem mieszkańców miasta miały okazję w skupieniu i zadziwieniu wysłuchać m.in. następujących słów: Od Wschodu aż do Zachodu, od Północy do Południa, każdy naród i plemię, chwałą nową chwalcie Stworzyciela stworzeń. To fragment Arewagli Jerg (Godziny Wschodu Słońca) – liturgii składającej się z czterech kanonów i psalmów. Zanim jednak to się stało, zebrani mieli okazję zapoznać się z wystąpieniami Jerzego Necio i Eduarda Berdnyka. Niżej podpisany przedstawił referat pt. Prusy – Natangia – Nowosielski, natomiastnaukowiec przybyły ze Lwowa (UKU) zapoznał słuchaczy z Teologią ikony Jerzego Nowosielskiego. Wystąpienia uzupełniały stosowne prezentacje multimedialne.

Nie minął tydzień od niecodziennego wieczoru, gdy do górowskiej świątyni zawitał (15.08.2017r.) bliski znajomy Jerzego Nowosielskiego – ksiądz profesor Henryk Paprocki. Duchowny uznawany za autorytet teologiczny w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym zapoznał się z tym, co niegdyś widział w Krakowie. Jerzy Nowosielski malował tam fragmenty ikonostasu, które następnie zostały zamontowane w Górowie Iławeckim. Ksiądz Paprocki po raz pierwszy miał okazję zobaczyć dzieło w całości. Spoglądając na krzyż nadołtarzowy i polichromie naścienne szczerze się zastanawiał, czy aby mieszkańcy miasta, parafianie i zwiedzający naprawdę świadomi są tego, z dziełem jakiego formatu mają do czynienia?

Kto wie, czy odbiór religijnego przesłania i malarskiej interpretacji pozostawionej tu przez artystę, Łemka z Krakowa, po to, by był najbardziej wyrazisty i odczuwalny nie powinien następować w godzinę wschodu Słońca?                   Jerzy Necio

 

Udostepnij

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz jako gość

0
Komentarze | Dodaj swój
  • Brak komentarzy

cg

MPR

MPR BANER 300-dpi CMYK-druk

Linki

uhkc logo 
peremyszl logo 
wroclaw logo 
seminar logo  
ContentFileLogo UA 5