Parafia Greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim

Нові норми Постів!!!

post2

Проповідь Патріарха

Ostatnio dodane

×

Wiadomość

The mail function has been temporarily disabled on this site, please try again later.

The mail function has been temporarily disabled on this site, please try again later.

The mail function has been temporarily disabled on this site, please try again later.

The mail function has been temporarily disabled on this site, please try again later.

The mail function has been temporarily disabled on this site, please try again later.

Aktualności

Godzina Wschodu Słońca

Udostepnij

4Siła malarskiej demonstracji pozostawionej przez Jerzego Nowosielskiego w cerkwi p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim wydaje się wzrastać w miarę upływu czasu.

Tutejsza enklawa sakralna nieustannie skupia „światło Wschodu w przestrzeni gotyku”. Tym razem (10 sierpnia 2017 r.) przed śpiewakami trzymającymi świece nad nutową partyturą rozbłysły promyki aż spod Araratu – świętej góry Ormian. To duża odległość, ale skrócił ją Andrij Szkriabiuk. Wraz z nim prastare nabożeństwo poprzedzające jutrznię sprawowali kantorzy z pracowni śpiewu liturgicznego Scholi Teatru Węgajty. Górowska parafia gościła śpiewaków w ramach wspólnie ze Scholą realizowanego projektu pt. Laboratorium tradycji. Tradycja bizantyjska.  

Andrij Szkriabiuk na co dzień jest pracownikiem Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UKU) we Lwowie. Prowadzi tam zajęcia ze śpiewu liturgicznego w języku greckim i starocerkiewno – słowiańskim. Jako fascynatowi religijnej kultury ormiańskiej powierzono mu kierownictwo chóru Katedry Ormiańskiej we Lwowie. Jest człowiekiem ogromnej erudycji: tworzy nowe teksty liturgiczne (poświęcone głównie męczennikom Cerkwi Greckokatolickiej), zajmuje się sztuką translatorską (na język ukraiński przełożył np. utwory Brunona Schulza i Czesława Miłosza). Obok niego wiodącą rolę w przedsięwzięciu odegrał Wolfgang Niklaus – mieszkający w Polsce Tyrolczyk, ale przede wszystkim spiritus movens działań Scholi Węgajty, ponadto znakomity śpiewak, aktor i reżyser, autor publikacji w pismach zajmujących się kulturą. Pracownia śpiewu liturgicznego stawiła się w górowskim przybytku wraz z siostrzaną pracownią ikony prowadzoną przez grupę „Agathos”.

Obie grupy uzupełnione o przybyłe grono parafian i zainteresowanych wydarzeniem mieszkańców miasta miały okazję w skupieniu i zadziwieniu wysłuchać m.in. następujących słów: Od Wschodu aż do Zachodu, od Północy do Południa, każdy naród i plemię, chwałą nową chwalcie Stworzyciela stworzeń. To fragment Arewagli Jerg (Godziny Wschodu Słońca) – liturgii składającej się z czterech kanonów i psalmów. Zanim jednak to się stało, zebrani mieli okazję zapoznać się z wystąpieniami Jerzego Necio i Eduarda Berdnyka. Niżej podpisany przedstawił referat pt. Prusy – Natangia – Nowosielski, natomiastnaukowiec przybyły ze Lwowa (UKU) zapoznał słuchaczy z Teologią ikony Jerzego Nowosielskiego. Wystąpienia uzupełniały stosowne prezentacje multimedialne.

Nie minął tydzień od niecodziennego wieczoru, gdy do górowskiej świątyni zawitał (15.08.2017r.) bliski znajomy Jerzego Nowosielskiego – ksiądz profesor Henryk Paprocki. Duchowny uznawany za autorytet teologiczny w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym zapoznał się z tym, co niegdyś widział w Krakowie. Jerzy Nowosielski malował tam fragmenty ikonostasu, które następnie zostały zamontowane w Górowie Iławeckim. Ksiądz Paprocki po raz pierwszy miał okazję zobaczyć dzieło w całości. Spoglądając na krzyż nadołtarzowy i polichromie naścienne szczerze się zastanawiał, czy aby mieszkańcy miasta, parafianie i zwiedzający naprawdę świadomi są tego, z dziełem jakiego formatu mają do czynienia?

Kto wie, czy odbiór religijnego przesłania i malarskiej interpretacji pozostawionej tu przez artystę, Łemka z Krakowa, po to, by był najbardziej wyrazisty i odczuwalny nie powinien następować w godzinę wschodu Słońca?                   Jerzy Necio

 

Udostepnij

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz jako gość

0
Komentarze | Dodaj swój
  • Brak komentarzy

cg

MPR

MPR BANER 300-dpi CMYK-druk

Linki

uhkc logo 
peremyszl logo 
wroclaw logo 
seminar logo  
ContentFileLogo UA 5