Parafia Greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim

Нові норми Постів!!!

post2

Проповідь Патріарха

Ostatnio dodane

×

Wiadomość

The mail function has been temporarily disabled on this site, please try again later.

The mail function has been temporarily disabled on this site, please try again later.

The mail function has been temporarily disabled on this site, please try again later.

The mail function has been temporarily disabled on this site, please try again later.

The mail function has been temporarily disabled on this site, please try again later.

Aktualności

Dożynki Gminne w Lelkowie

Udostepnij

IMG 0371Uroczystości dożynkowe w Lelkowie rozpoczęła Liturgia Św.w cerkwi greckokatolickiej Św. Jerzego.

Przewodniczył jej ks. mitrat Jan Łajkosz – proboszcz parafii. Do koncelebry włączyli się księża rzymskokatolickich parafii Gminy Lelkowo: ks. Piotr Piasecki z Dębowca i ks. Artur Miziej z Zagaj.

Do cerkwi na Liturgię przybyli: wójt Gminy Stanisław Popiel, Wicestarosta braniewski Artur Mieczaniec, Kudliński Mirosław - Członek Zarządu Powiatu, Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Stec, radni, sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych, rolnicy i mieszkańcy. Przed ikonostasem stanął poczet sztandarowy Straży Pożarnej z Lelkowa.

Po zakończeniu Liturgii starostowie Dożynek z chlebem na rękach przeprowadzili zebranych na boisko – plac, na którym odbywało się święto plonów. Kapłani poświęcili świeży dożynkowy chleb i wieńce. Wójt po otrzymaniu dożynkowego chleba ogłosił otwarcie rolniczego święta. Pomimo przelotnego deszczu, zabawy sprzyjały integracji gminnej społeczności.

Gmina Lelkowo jak i wiele przygranicznych gmin województwa warmińsko-mazurskiego charakteryzuje się tym, że jest zamieszkała w znaczącym stopniu przez Ukraińców. Przybyli oni w te strony w maju-czerwcu 1947r. w rezultacie wojskowej operacji „Wisła” przeprowadzonej na terenach południowo-wschodniej Polski. Dlatego w naszej Gminie w rolnicze święto gromadzimy się na przemian w kościele i cerkwi na dziękczynną Liturgię Świętą. W tym roku była nasza kolej.      oil

Udostepnij

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz jako gość

0
Komentarze | Dodaj swój
  • Brak komentarzy

cg

MPR

MPR BANER 300-dpi CMYK-druk

Linki

uhkc logo 
peremyszl logo 
wroclaw logo 
seminar logo  
ContentFileLogo UA 5