Parafia Greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim

Нові норми Постів!!!

post2

Проповідь Патріарха

Ostatnio dodane

Aktualności

Dożynki Gminne w Lelkowie

Udostepnij

IMG 0371Uroczystości dożynkowe w Lelkowie rozpoczęła Liturgia Św.w cerkwi greckokatolickiej Św. Jerzego.

Przewodniczył jej ks. mitrat Jan Łajkosz – proboszcz parafii. Do koncelebry włączyli się księża rzymskokatolickich parafii Gminy Lelkowo: ks. Piotr Piasecki z Dębowca i ks. Artur Miziej z Zagaj.

Do cerkwi na Liturgię przybyli: wójt Gminy Stanisław Popiel, Wicestarosta braniewski Artur Mieczaniec, Kudliński Mirosław - Członek Zarządu Powiatu, Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Stec, radni, sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych, rolnicy i mieszkańcy. Przed ikonostasem stanął poczet sztandarowy Straży Pożarnej z Lelkowa.

Po zakończeniu Liturgii starostowie Dożynek z chlebem na rękach przeprowadzili zebranych na boisko – plac, na którym odbywało się święto plonów. Kapłani poświęcili świeży dożynkowy chleb i wieńce. Wójt po otrzymaniu dożynkowego chleba ogłosił otwarcie rolniczego święta. Pomimo przelotnego deszczu, zabawy sprzyjały integracji gminnej społeczności.

Gmina Lelkowo jak i wiele przygranicznych gmin województwa warmińsko-mazurskiego charakteryzuje się tym, że jest zamieszkała w znaczącym stopniu przez Ukraińców. Przybyli oni w te strony w maju-czerwcu 1947r. w rezultacie wojskowej operacji „Wisła” przeprowadzonej na terenach południowo-wschodniej Polski. Dlatego w naszej Gminie w rolnicze święto gromadzimy się na przemian w kościele i cerkwi na dziękczynną Liturgię Świętą. W tym roku była nasza kolej.      oil

Udostepnij

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz jako gość

0
Komentarze | Dodaj swój
  • Brak komentarzy

cg

MPR

MPR BANER 300-dpi CMYK-druk

Linki

uhkc logo 
peremyszl logo 
wroclaw logo 
seminar logo  
ContentFileLogo UA 5